Wojewódzki Sztab Wojskowy w Krakowie

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
04 czerwca 2018
VI FINAŁ OGÓLNOPOLSKIEGO PRZEGLĄDU MUSZTRY KLAS MUNDUROWYCH
1


W dniach 29-30 maja 2018 r. na Placu Niepodległości, u stóp Giewontu w Zakopanem, odbył się VI Finał Ogólnopolskiego Przeglądu Musztry Klas Mundurowych. Organizatorem finału ogólnopolskiego był Małopolski Kurator Oświaty w Krakowie, Burmistrz Miasta Zakopane, Starosta Tatrzański oraz Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie który jednocześnie reprezentował Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Generała Leszka Surawskiego. Pułkownik Marcin Żal rozpoczynając VI Finał Ogólnopolskiego Przeglądu Musztry Klas Mundurowych oczytał list Ministra Obrony Narodowej Pana Mariusza Błaszczaka do uczestników przeglądu.

 

Przegląd był formą rywalizacji zespołów w zakresie musztry indywidualnej i zespołowej zgodnie z regulaminem musztry Sił Zbrojnych RP. Jego celem była integracja młodzieży, prezentacja poziomu wyszkolenia uczniów oraz kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich. Przegląd składał się z trzech konkurencji: Programu obowiązkowego, Programu dowolnego oraz Konkursu piosenki marszowej. Prezentację drużyn oceniała Komisja sędziowska pod przewodnictwem oficera z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie.

 

Pierwszy dzień przeglądu zakończyła Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa, która wykonała koncert piosenek wojskowych dla zgromadzonej na Placu Niepodległości publiczności.

Drugi dzień przeglądu rozpoczęto mszą świętą w Kościele Najświętszej Rodziny w Zakopanem. Następnie w kolumnie, którą Krupówkami prowadziła Orkiestra Wojskowa z Krakowa, a maszerowały w niej wszystkie zespoły wraz z zaproszonymi gośćmi, przemieszczono się na miejsce przeglądu. W tym dniu drużyny wykonywały Program dowolny, który składał się z 10 minutowego pokazu musztry paradnej oraz Konkursu piosenki marszowej, polegający na wykonaniu piosenki marszowej w trakcie przemarszu po płycie Placu Niepodległości.

 

VI Finał Ogólnopolskiego Przeglądu Musztry zakończył pokaz musztry pododdziału Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Najlepsze drużyny wyróżniono pucharami, oraz upominkami.

 

W ramach przeglądu swój sprzęt wojskowy i wyposażenie prezentowały pododdziały 6 Brygady Powietrznodesantowej, a przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nowym Targu wszystkim osobom zainteresowanym służbą wojskową udzielali merytorycznych porad, jak zostać żołnierzem Wojska Polskiego.

Zdjęcia: WKU w Nowym Targu

Dołączona galeria zdjęć: VI Finał Ogólnopolskiego Przeglądu Musztry Klas Mundurowych
generuj pdf
Kontakt

Wojewódzki Sztab Wojskowy w Krakowie
Rydla 19
30-901 Kraków
tel. 261137400
fax. 261134008
wszwkrakow@ron.mil.pl

    
Jednostki Podporządkowane